Modzele – co to jest i jak je leczyć?
Modzele, czym dokładnie są tego rodzaju zmiany na stopach? Jak można je rozpoznać i jak je leczyć?
Modzel (łac. tyloma, callus) jest zgrubieniem warstwy rogowej naskórka na ograniczonym obszarze. Do jego powstawania dochodzi wtedy, gdy w danym miejscu pojawi się powtarzalny ucisk. Właśnie dlatego z modzelami mamy do czynienia najczęściej na stopach od ich strony podeszwowej, ale również mogą one pojawiać się na dłoniach.
Na powstawanie modzeli na stopach narażone są głównie osoby noszące niedopasowane, zbyt ciasne albo za luźne obuwie, osoby z płaskostopiem, a także mające zaburzenia statyki ciała.
Jak rozpoznać modzele?
Modzele to wyróżniają się na tle zdrowej skóry swoim żółtawym albo szarawym zabarwieniem oraz narośniętymi warstwami naskórka. Są twarde i mało elastyczne, dlatego mogą dawać dyskomfort w trakcie chodzenia. Długotrwałe chodzenie z modzelami powoduje ucisk na głębsze partie stopy i rozwija kolejne zmiany ortopedyczne wewnątrz co powoduje dodatkowy ból.
Jak można usunąć modzele?
Modzele warto usuwać, ponieważ w przeciwnym przypadku mogą nadal narastać i powodować jeszcze większy dyskomfort w trakcie chodzenia.
Usuwanie modzeli może odbywać się z wykorzystaniem farmakoterapii albo przez odpowiednie zabiegi podologiczne.
Usuwanie modzeli odbywa sie za pomocą środków farmakologicznych, ktore stosowane na własna rękę osobom niedoświadczonym mogą spowodować powstanie ran. Dlatego ważne jest by fachowiec ocenił jak głęboko można te zmiany usunąć aby pomóc a nie zaszkodzić. Dodatkowo po zabiegu w gabinecie efekt utrzymuje się znacznie dłużej.
Usuwanie modzeli odbywa się wtedy z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi, dlatego w ciągu jednego zabiegu możemy usunąć cały odcisk oraz można wykonać także pedicure stóp, aby nadać im ładniejszy wygląd. Zapraszamy do skorzystania z takich zabiegów w naszym salonie Livret!